Yaşam

AB Hemşirelik Fakültesi’nden hemşirelik eğitimine yönelik deneysel proje

Doç. Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Hemşirelik Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Orgun tarafından yürütülen “Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders Platformu Kullanılarak Verilen Etkili Sunum Becerileri Eğitiminin Hemşirelik Öğrencilerinin Memnuniyeti, Bilgi Düzeyi, Özgüveni ve Sunum Becerileri Üzerindeki Etkisi: Rastgele Kontrollü Çalışma” başlıklı proje ödüle layık görüldü. TÜBİTAK 1002-B Acil Durum Takviye Modülü kapsamında desteklenecektir. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, proje ekibini makamında ağırlayarak kendilerini tebrik etti ve çalışmalarında başarılar diledi.

Projede ‘Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders Platformu’ kullanılarak verilen etkili sunum becerileri eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin memnuniyeti, bilgi düzeyi, özgüven ve sunum becerileri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma gerçekleştirilecektir.

Doç. Dijital devrimin kaçınılmaz olarak etki yarattığı alanlardan birinin de eğitim olduğunu belirten Prof. Fatma Orgun, “Gelişen teknoloji ve hemşirelik öğrencilerinin bilgi edinmeleri için farklı öğrenme tekniklerine ihtiyaç duyulması nedeniyle, hemşirelik öğrencilerinin etkili sunum becerileri konusunda bilgi sahibi olmalarını, özgüvenlerini ve sunum becerilerini kullanarak etkili sunum becerilerini geliştirmelerini sağlamak önemlidir. Yenilikçi çözümler üretmek amacıyla teknolojiye dayalı yenilikçi öğretim teknolojileri. “Bu projede ‘Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders Platformu’ kullanılarak verilen etkili sunum becerileri eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin memnuniyeti, bilgi düzeyi, özgüven ve sunum becerileri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma gerçekleştirilecektir. “

92 öğrenciyle gerçekleştirilecek

Projenin detayları hakkında bilgi veren Doç. Dr. Orgun, “Projemiz, fakültemizde öğrenim gören, dahil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 4. sınıf öğrencileri arasından rastgele seçilerek 92 yılı ortasında gerçekleştirilecektir. Yeni nesil öğrenenlerin dikkatini çekmek amacıyla görsel içerik ve teknolojiyle zenginleştirilmiş eğitim uygulamalarının kullanılmasının faydalı olacağı düşüncesiyle, çalışmaya katılan öğrencilere, öğrenme ortamının şekillendireceği etkili sunum becerileri konusunda eğitim verilecektir. kitlesel çevrimiçi kurs platformunu kullanarak yenilikçi öğretim teknolojilerinin entegrasyonu. “Bu araştırma sonuçlarının, hemşirelik öğrencilerinin etkili sunum becerilerinin belirlenmesi ve bu konuda kendilerine olan güvenlerinin arttırılmasının, toplum sağlığının arttırılması amacıyla verilecek hasta eğitiminin kalitesinin artacağını, hasta sayısının arttırılmasını sağlayacağını düşünüyoruz. kendi sağlığını yönetebilmesi, etkili sunum becerileri eğitimi verilmesi konusunda alanda yapılacak çalışmalara ışık tutacaktır.”

Doç. Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Hemşirelik Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Orgun’un yürütücülüğünde yürütülen projede Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Hemşirelik Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Nilay Özkütük ve Arş. Görmek. Ceren Güngör araştırmacı olarak görev alıyor:

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu