Haber

Arama kurtarma ekipleri “Poyraz” havlamasını dört gözle bekliyor

Van Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde görev yapan arama kurtarma köpeği “Poyraz”, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen ve Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Malatya’da enkaz altında kalanların kurtarılmasına yardımcı oluyor. “.

Deprem, çığ, heyelan, göçük gibi doğal afetler için özel olarak yetiştirilen Poyraz, hassas burnu sayesinde ölü ile canlıyı ayırt edebiliyor.

Poyraz, eğitmenleri Dersim Bulut ve Niyazi Özbek eşliğinde depremin etkilediği Malatya’da görev başında.

Depremin ilk gününden bu yana arama kurtarma çalışmalarına katkı sağlayan Poyraz, Zapcıoğlu Caddesi’ndeki 7 katlı Yetiş Apartmanı’nın enkazından 85 saat sonra Hayat Sitesi’nde 14 ve 16 yaşlarındaki 2 genci ve bir yabancı uyrukluyu kurtardı.

Van Afet ve Acil Durum Müdürlüğü personeli Niyazi Özbek, depremin ardından kısa bir süre sonra Malatya’ya atandıklarını söyledi.

Enkaz altında kalanları çıkarmak için çalışma başlattıklarını belirten Özbek, “Şu anda çalışmalarımız devam ediyor. Gece gündüz uyumadan, kesintisiz. Bir canlıyı kurtarabilirsek ne mutlu bize. Bunun için mücadele ediyoruz. . Kurtarılan her can bizim için bir güç ve enerji kaynağıdır” dedi.

Enkazdan 3 kişinin sağ çıkması sağlandı

Poyraz’ın “oyuncu” bir köpek olduğunu ve enkaz altında kalanları oyun arkadaşı olarak gördüğünü ifade eden Özbek, Poyraz’ı canlı bulduktan sonra oyuncakla ödüllendirdiklerini söyledi.

Poyraz’ın seslere karşı çok hassas olduğunu söyleyen Özbek, şunları kaydetti:

“Canlı arama köpekleri oldukları için bizi havlayarak bulmak için havlıyorlar. Havladıklarında aslında bizim için en büyük memnuniyet oluyor. Tüm enkazları ziyaret ediyoruz. Çünkü biz bir köpek takımıyız. Dersim beyefendisi. Köpeklerin yükü çok ama bir can… “Sıkı bir şekilde, hiç durmadan çalışıyoruz çünkü bizim için her şey demek. Poyraz onlarca batıkta görev aldı ve bugüne kadar 3 kişinin kurtarılmasına yardımcı oldu.”

mutajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu