Ekonomi

EYT yönetmeliğine ‘deprem’ ayarı

Yaşanan sarsıntı nedeniyle Meclis Genel Kurulu’nda Emekli Yaşını Doldurmuş Olanlar (EYT) önergesi görüşülemedi. AK Parti kadroları, 28 Şubat’ta çalışmaya başlayacak Meclis’in ilk gündeminin yeni bir erteleme olmadığı takdirde EYT teklifi olacağını kaydetti. Öte yandan EYT’ye hak kazanan ancak depremde hayatını kaybedenlerin aileleri de bu haktan yararlanabilecek.

İŞVEREN 3 AY İSTİYOR

28 Şubat’ta Meclis’in açılışıyla birlikte görüşülecek ilk madde olması beklenen EYT’de prim gün sayısı, çalışma yılı gibi şartlarda değişiklik olmayacak. Ancak EYT çalışanı olarak çalışmak isteyenler için 10 günlük sürenin uzatılması gündemde. İşveren bu sürenin 3 aya çıkarılmasını talep eder.

AK Parti kadroları, işe başlama süresinin uzatılmasının çalışanlara zarar verebileceğini TİSK temsilcilerine bildirdi. Yeniden değerlendirme istedi. Ancak TİSK heyeti 3 aylık süre verilmesi konusunda ısrarını sürdürdü. AK Parti’de bu konudaki son karar henüz verilmiş değil.

DEPREM AYARI

Öte yandan EYT’yi beklerken depremde hayatını kaybedenler için işlem başlatıldı. AK Parti kurmaylarından yapılan açıklamaya göre, EYT üyesi oldukları sırada depremde hayatını kaybedenlerin aileleri de bu düzenlemeden yararlanabilecek.EYT üyeleri, gerekli prim gün ve yıl sayısını doldurmuş ancak reşit olmayı bekleyen kişilerden oluştuğu için vefatı sonrasında herhangi bir yasal düzenlemeye gerek kalmaksızın yapılacak işlemler sonucunda kesinleşir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda kanuni hak sahipleri emekli maaşı alabilecek.

KAYNAK: HABERLER GLOBAL

haber-balcova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu