Haber

İran’da okullarda toplu zehirlenme vakaları protesto edildi

İran’da daha çok kız okullarında meydana gelen ve şu anda kaynağı belirlenemeyen toplu zehirlenme olaylarının önlenememesine tepki gösteren bazı veliler ve öğrenciler, Şahinşehr kentindeki Milli Eğitim Müdürlüğü önünde gösteri düzenledi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülere göre, İsfahan’ın Şahinşehr ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan kalabalık veli ve öğrenciler okullarda meydana gelen zehirlenme olaylarını protesto etti.

Toplu zehirlenme olaylarının önlenmemesine tepki gösteren ve yetkililer aleyhine sloganlar atan kümeye güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği görüldü.

İran’da okullarda toplu zehirlenme vakaları

30 Kasım 2022’den bu yana İran’da çoğunlukla kız öğrencilerin eğitim gördüğü okullarda toplu zehirlenme vakaları yaşanıyor.

Öğrencilerde solunum sıkıntısı, mide bulantısı, baş ağrısı ve uzuvlarda uyuşma gibi belirtiler görülüyor. Şimdiye kadar ülke genelinde yüzlerce okulda binlerce öğrenci zehirlendi.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, 6 Mart’ta yaptığı açıklamada, halkın tedirginliğinin arttığını, yetkililere olayı ciddiye almaları ve failleri en ağır cezalarla cezalandırmaları talimatını verdiğini söyledi.

Yargı Başkanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei de zehirlenme olaylarının faillerinin yargılanacağını söyledi.

Açıklamaların ardından 7 Mart’ta 5 eyalette gerçekleştirilen operasyonlarla ilgili olduğu şüphesiyle çok sayıda kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

İran İçişleri Bakanlığı, 11 Mart’ta yaptığı yazılı açıklamada, Tahran, Kum, Zencan, Huzistan, Hemedan, Fars, Gilan, Batı Azerbaycan, Doğu Azerbaycan (Tebriz), Kürdistan ve Razavi Horasan vilayetleri. çok sayıda kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Yaklaşık bir aydır yaşanmayan toplu zehirlenme olayları son günlerde yeniden görülmeye başlandı.

Vakaların önlenememesine tepki gösteren öğrenci ve öğretmenler, ülkenin bazı şehirlerinde düzenledikleri gösterilerle yetkilileri protesto ediyor.

Kaynağı net olarak belirlenemeyen olaylarla ilgili soruşturmalar hem Meclis hem de Başsavcılık tarafından yürütülüyor. Meclis’te konuyu araştırmak üzere oluşturulan özel soruşturma komisyonunun nihai raporunu bir hafta içinde sunması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu