Haber

Konya’da PKK/KCK operasyonunda yakalanan teröristin kardeşi, paranın borçlular tarafından yatırıldığını iddia etti.

Konya’da terör örgütü PKK/KCK’ya yönelik düzenlenen operasyonda yakalanan örgüt kurucularından “Fuat” kod adlı Ali Haydar Kaytan’ın kardeşi Güllüşan Kandemir’in kendisine gönderilen paraların borçlular tarafından yatırıldığını iddia ettiği öğrenildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince Ereğli ilçesindeki bir konutta gözaltına alınan Kandemir hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı.

Kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmeyen Kandemir, savcılıktaki ifadesinde, banka hesabına “euro” olarak yatırılan paraların örgüt adına yurt dışında toplanan paralar olmadığını, kendisine borcu olan kişiler tarafından yatırıldığını iddia ettiğini belirtti.

Emekli öğretmen olduğu ortaya çıkan örgüt üyesinin, toplanan paraları örgüt üyelerinin Ereğli ve bazı illerdeki ailelerine dağıttığı ve bu aileler hakkında çeşitli bilgiler topladığı öğrenildi.

Öte yandan 1990’lı yıllardan günümüze örgüt içi eğitimler, kullanılan yollar, örgüt mensuplarının yazdığı metinler, terör suçlularının cezaevlerinde yazdıkları mektuplar ve örgütün arşivi olarak ele geçirilen çok sayıda belgenin uzmanlar tarafından incelenmeye başlandığı kaydedildi.

Operasyon

Uzun teknik ve fiziki takibin ardından 20 Temmuz’da Terörle Mücadele Şube ekiplerince yakalanan Kandemir’in, örgüt adına yurt dışında toplanan paraların örgüt üyelerinin ailelerine dağıtılmasından sorumlu olduğu, örgüt üyelerinden birinin Ali Haydar Kaytan, diğer kardeşinin ise “silahlı terör örgütüne üye olmak, kurmak ve yönetmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Hayati Deniz Kaytan olduğu öğrenildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlı, dün nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.

haberkorkuteli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu