Teknoloji

Tarihte bir ilk: Elektrikli bir araç, tarihte ilk kez en çok satan otomobil oldu

Tesla Model Y artık dünyanın en çok satan aracı unvanını elinde tutuyor.Böylece tarihte ilk kez bir elektrikli otomobil dünya sıralamasında ilk sırayı alıyor.

Görünüşte, dört yıldan biraz daha uzun bir süre önce tanıtılan bir araç için kesinlikle büyük bir başarı öyküsü.

Bazıları için Model Y’nin zirveye çıkması kaçınılmazdı. Model Y, piyasaya sunulduğundan bu yana satış sıralamasında istikrarlı bir şekilde tırmanıyor ve geçen yıl üçüncü sırada yer aldı. Elbette bunda Model Y için her zaman yapılan fiyat indirimlerinin de büyük etkisi var.

Tesla, 2023’ün ilk çeyreğinde Model Y’den ayrılacak 267.200 adet satıldı bu da bir önceki yıla göre %69’luk bir artışa tekabül ediyor. Model Y’nin popülaritesinden bahseden aracın tüm coğrafi bölgelerde satışları arttı.

Elon Musk bu durumu daha önce de iddia etmişti.

Tesla, satış ivmesini sürdürebilirse, şirket yıl boyunca 1 milyondan fazla birim satabilir. Ve hatırlarsanız Elon Musk 2016 yılında Model Y’nin bu hedefe ulaşacağını tahmin etmişti. Yaklaşık yedi yıl önce, Model 3’ten sonra önceliklerinin Model Y olacağını çünkü bu kompakt SUV’den yıllık 500.000 ila 1 milyon adet talep beklediklerini söyledi.

Listedeki diğer araçlara bakacak olursak 256.400 adet satışla ikinci sırada yer alıyor. toyota corolla bulunur. üçüncü sıra toyota hilux, dördüncülük toyota rav4ve beşinci sırada toyota camry alıyor. Bu da Toyota’nın ilk etapta olmasa da diğer sıraları tamamen ele geçirdiğini gösteriyor.

Model Y ve güvenlik endişeleri

Son zamanlarda, ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), belirli Model Y araçlarda önden savrulma riski raporlarını araştırmaya başladı. NHTSA’ya şikayette bulunan bir araç sahibi, aracın satın alınmasından beş gün sonra New Jersey’de ailesiyle seyahat ederken direksiyon simidinin aniden patladığını belirtti. Neyse ki herhangi bir yaralanma olmadı. Görünüşe göre bu kalite kontrol sorunları insanları Model Y’yi satın almaktan alıkoymuyor.

giriş seviyesi bugün Model Y’nin maliyeti 47.490 $sırasında, Model Y Uzun Menzilli modeli 50.490 dolardan başlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu