Ekonomi

Uzmanlar yanıtladı: Emekli maaşı artış farkı ne zaman ödenecek?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışının yüzde 49,25’e çıkarıldığını açıkladı. Kararla emekli memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarındaki artış oranları 2024 yılında eşitlendi.

Yönetmelik TBMM’de onaylandı ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Sosyal Güvenlik Danışmanı Emin Yılmaz ile Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, ek artış ödemelerine ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

Ocak ayı maaş farkları ne zaman ödenecek?

Yılmaz, “Özellikle çalışma hayatına ilişkin önemli maddeler içeren ilgili kanun Meclis sürecinden geçti. “Cumhurbaşkanının imzasının ardından Resmi Gazete’de yayımlanacak.” söz konusu. Yılmaz şu ifadeleri kullandı:

“Şubat ayının ilk haftasında ödeneceğini tahmin ediyorum. Çalışma Bakanımız Vedat Işıkhan’ın da bu yönde açıklamaları var.”

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayramİlave artışların TBMM tarafından kanunlaştırıldığını hatırlatarak, “Bugünden itibaren hesaplara yatacak. Emekliler Ocak ayındaki maaş artış farklarını alamadılar.” dedi. Bayram’ın açıklaması şöyle:

“Şubat ayında hem yüzde 49,25 zam hem de almadıkları yüzde 11,68 zam farkını alacaklar. Şubat ayından itibaren ek ödemeler yapılacak. Ek ödemeler maaş dönemi beklenmeden yatırılacak.”

marmaraereglisi-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu