Haber

Yeni Şafak İletişim Yayınları’nı ve ‘Sandıkları Korumak’ kitabını hedef aldı

Yeni Şafak gazetesi bugün yayınladığı haberde Oy ve Ötesi Derneği, LGBTİQ+ bireyleri, İletişim Yayınları ve Seçil Türkkan’ın ‘Seçim Güvenliği İçin Oy Verenleri Korumak: Gözlemciler Anlatıyor’ kitabını hedef aldı.

Gazete, 2014 yılında sandık güvenliğini sağlamak amacıyla kurulan Oy ve Ötesi Derneği’ni hedef alırken, “ABD ve Avrupa ülkelerinden milyonlarca liralık fon alıyor”, “Sandık yokmuş gibi algı oluşturulmaya çalışılıyor” gibi ifadeler kullanmıştı. 14 Mayıs seçimlerinde şüphe”.

2018’de AK Parti ve MHP yetkililerinin baskısından korktukları için Saadet Partisi’nden anket tanığı olan LGBTİQ+’ları hedef alan gazete, Oy ve Ötesi hakkında “Batı ülkeleri Oy ve Ötesi’ne 8,5 milyon lira aktardı” iddiasında bulundu. Yeni Şafak, iddialarının kaynağına haberde yer vermedi.

Seçim Güvenliği Sandıkları
Korumak İçin, Seçil Türkkan, 197 s.,
İletişim Yayınları, 2023.

Gazetenin hedeflediği kitapla ilgili bilgiler şöyle:

“Türkiye’de sandık güvenliğinin değeri Seyahat eylemlerinden sonra, Oy ve Ötesi’nin 2014 yılında sandık güvenliği merkezli bir demokrasi hareketi kurmasıyla başladı. O zamandan beri bu hareket büyüdü ve gelişti. Partiler sandık güvenliği temasını benimsedi. Seçil Türkkan, Seçim Güvenliği İçin Oy Verenleri Korumak adlı kitabında, birçok farklı siyasi ve toplumsal kimlikten insanın yaşadıklarını tanık olarak aktarıyor. vatandaş ve irade temelli ‘kendi demokrasini kendin yap’ hareketi Protestosuz protesto çağında, birbirleriyle konuşmanın ve tanışmanın bir yolunu gösteriyorlar. Sandıkta sigara içmeye başlamaktan, silahla tehdit edilmekten, bir odaya kapatılmaktan, ilk sivil toplum deneyimini yaşamaktan, sandık başında bir anarşisti savunmaktan. İknadan, en yakın arkadaşlarını sandıkta kazanmaya ve hatta evliliğe uzanan bu ‘anılar’, kaybolmasına izin veremeyeceğimiz hikayelerimizdir. Temel bir demokrasi kurumunu savunmak için harekete geçenlerin hikayeleri.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu