Haber

YÜKSOKEA’DA YAŞAYAN 2 IRAKLI KADIN MESLEK ÖĞRENİYOR

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan 4 çocuk annesi Iraklı Heycan Metin(38) ve Narin Korkmaz(24), kaymakamlık bünyesinde 9 yıl önce açılan Aile Destek Merkezi’ndeki kurslara katılıyor. Kursa katılan kadınlarla uyum içinde olan 2 Iraklı kadın meslek öğrenip aile bütçelerine katkıda bulunuyor. Yüksekova’ya 8 yıl önce Irak’tan bir gelin geldiğini söyleyen Metin, “Bir akrabamın tavsiyesi üzerine Aile Destek Merkezi’ndeki kursa geliyorum ve meslek öğreniyorum. İleride kendi işimizi kurmak istiyoruz. Iraklı arkadaşımla iş yaptık Kaymakamımıza bize bu fırsatı verdiği için teşekkür ederiz.

Yüksekova Kaymakamlığı bünyesinde 2013 yılında açılan Aile Destek Merkezi, ilçenin kırsal mahallelerindeki kadınlara umut oldu. 10 farklı branşta verilen kurslara yaklaşık 137 kadın katılıyor. Giyim kursuna Irak kökenli iki kadın da katılıyor. Arkadaşlarıyla uyum içinde olan Iraklı Heycan Metin ve Narin Korkmaz hem meslek öğreniyor hem de aile bütçesine katkıda bulunuyorlar.

‘MESLEK ÖĞRENİYORUZ’

Yüksekova’ya 8 yıl önce Irak’tan bir gelinin geldiğini söyleyen Metin, “Bir yakınımın tavsiyesi üzerine Aile Destek Merkezi’ndeki kursa geliyorum. Burada sıcak bir yuvada ihtiyaçlarımız karşılanıyor. Bize bu imkanları sağlayan kaymakamımıza ve kurs öğretmenlerine çok teşekkür ederim.Irak’ta yaşarken giyim işiyle uğraştığım için burada da giyim kursuna kayıt oldum.Meslek öğrenip aileme katkıda bulunuyorum. Eşim de Yüksekovalı olduğu için buraya yabancı değilim.

‘EVİMİZDE GİBİ HİSSEDİYORUZ’

Iraklı kursiyer Narin Korkmaz, kurs sayesinde ileride kendi işini kuracağını belirtti. Herşey iyi gidiyor. Öğretmenlerimiz bizimle çok ilgileniyor. Kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Bizlere böyle bir fırsatı verdikleri için yetkililere teşekkür etmek istiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu