Haber

Zeytinlik depremde ikiye bölündü; 50 metre genişliğinde vadi oluştu

Merkezi KAHRAMANMARAŞ olan iki büyük depremde, Hatay’ın Altınözü ilçesine bağlı Tepehan Mahallesi’ndeki zeytinlikte 300 metre uzunluğunda, 50 metre genişliğinde, 40 metre derinliğinde vadi oluştu. Zeytinliğin ortadan ikiye bölündüğünü söyleyen mahalleli İrfan Aksu, “Çöken alan 100 dönümden fazla. Böyle bir deprem olmadı, sarsıntılar oldu ama biz böyle bir şey görmedik” dedi.

Kahramanmaraş’ta 10 ili etkileyen depremlerde, Hatay’ın Altınözü ilçesine bağlı 1.000 hanelik ve 7 bin nüfuslu Tepehan Mahallesi’ndeki bir zeytin bahçesi 300 metre uzunluğunda, 40 metre derinliğinde ve 50 metrelik zeytinlik olmak üzere ikiye bölündü. metre genişliğinde vadi. Sarsıntının ardından bölgeye giden bahçe sahipleri gördükleri karşısında huzursuz oldu.

‘Çöken alan 100 dönümden fazla’ Mahalleli İrfan Aksu şok olduklarını belirterek, “Burası zeytinlik, ekilip biçilen bir yer. Konuttan çıktık. Yağmur da vardı. Mahalleden baktığımızda burası görünüyordu. Bu hale geldi. Çöken alan 100 dönümden fazladır. Böyle bir sarsıntı olmadı, sarsıntılar oldu ama biz böylesini görmedik. Atalarımız anlatırdı. Hatay geçmişte yıkılmıştı. Dedelerimiz görmemiş ama anlatmışlar.” ‘Hatay depremde yine yıkılacak’ kederini yaşadık ve yaşadık. Uzmanlar gelip araştırsın. Gerekirse mahalle taşınsın.” Bu eşi benzeri olmayan bir şey” dedi. Mehmet Hacı Ömeroğlu, “Köyün tarihinde böyle bir şey yok. Böyle bir düden oluşumu, zemin yarılması, fay hattının ortaya çıkması söz konusu değildir. Tarihte böyle bir öngörü yok. Ben görmedim ama köy halkı yeşil duman çıktığını söylüyor. Muhtemelen başlangıç, muhtemelen son. Başka hiçbir şeye benzemeyen bir şey.”

Zeytincilik ve tütüncülükle geçimini sağlayan mahallede terör estirilirken, bölgede helikopterle inceleme başlatıldı.

muradiye-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu