Teknoloji

Bakan Nabati açıkladı! Kamu alım garantisi Togg’a geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Dolmabahçe Çalışma Bürosu’nda düzenlenen toplantıda 2022 yılını değerlendirerek 2023 hedeflerini paylaştı. Bakan Nebati burada yaptığı konuşmada Togg ile ilgili değerli açıklamalarda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kamu alım garantisi verileceğini açıkladı.

Bakan Nebati konuya ilişkin yaptığı konuşmada, “Mali mimari çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülkemizin vizyon projelerinden Togg için de kamu alım garantisini hayata geçiriyoruz.”

EN BÜYÜK MÜŞTERİ TÜRKİYE

Togg, geçen yıl seri üretim hattını resmen başlattığında, önümüzdeki ay C-SUV modelleri için ön sipariş almaya başlayacak. Satış ve teslimatlar ilk çeyreğin sonuna kadar devam edecek. Sadece vatandaşlar değil devlet kurumları da satış tarihini bekliyor. Togg’s CEO’su geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, yapılan anlaşmalar gereği kamu kurumlarına yılda en fazla 2 bin adet satış yapabileceklerini söylemişti. Bu rakam 2023 yılı için yüzde 10’a tekabül etse bile önümüzdeki yıllarda talebi karşılamaya yetmeyecek gibi görünüyor. Bakan Nabati’nin bu açıklaması ile mevcut kısıtlama kalkmış olacak. Diğer bir ifadeyle Anadolu Grubu, BMC, Turkcell, Zorlu Holding ve TOBB iştiraki Togg’a kamu alım garantisi verilecek. Yılda 175 bin otomobil üretmeyi planlayan şirketin en büyük müşterisi Türkiye olacak.

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu