Haber

Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde arama kurtarma çalışmaları tamamlandı

Gaziantep’in Nurdağı ilçesine koordinatör vali olarak atanan Şırnak Valisi Osman Bilgin, “İlçemizde 342 enkaz vardı. Şu an itibariyle 342 enkazın tamamında çalışma tamamlandı.” söz konusu.

Bilgin, ilçedeki koordinasyon merkezinde yaptığı açıklamada, depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. Nurdağı’ndaki depremde 2 bin 500’e yakın kişinin hayatını kaybettiğini kaydeden Alım, “İlçemizde 342 enkaz vardı. 342 enkazın tamamında çalışma şu an tamamlandı, tamamlandı.” söz konusu.

Bilgin, ilçede Malezya, Kanada, İspanya, Kazakistan ve Hollanda’dan arama kurtarma ekiplerinin de bulunduğu 1900 civarında kişinin görev yaptığını belirterek, “Burada arama kurtarma, arama ve kurtarma ile birlikte devlet ve ulus devletle birlikte yapıldı. Yurt dışından kurtarma ekipleri geldi ve bu kurtarma çalışmaları sona erdi.” dedi.

Gelen yardımları ihtiyaç sahiplerine dağıttıklarını kaydeden Alım, şunları söyledi:

“Şu an itibariyle çadır ihtiyacımız çok şükür planladığımız gibi gidiyor. 9 bine yakın çadır kurduk. En azından vatandaşlarımızı soğuktan bir nebze olsun kurtardık. Bunların kurulumları dahil hepsini tamamladık.” çadırlarda sobalar, elektriğin bağlanması, köylerin aydınlatılması.Kısacası vatandaşlarımızı soğuktan koruduk.Kömür sobasına kadar her şeyi sağladık.”

kalıcı konutlar

İlçede 28 mutfağın bulunduğunu ve günlük 75-80 bin kişiye hizmet verebilecek kapasitede olduğunu kaydeden Alım, ilk konutun temelinin bu ayın 27’sinde atılacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buraya yapılacak ev sayısı yaklaşık 12-13 bin. Bu çok büyük bir rakam aynı zamanda buradaki evlerin yüzde 50’ye yakını ağır hasarlı veya yıkılacak. orta ve az hasarlı binalar yüzde 20 de hasarsız.Yaptığımız binalar yani orana baktığımızda çok büyük bir oran ki bazı köylerimizin neredeyse yüzde 50’si hızla yıkıldı.”

Bir gazetecinin arama kurtarma çalışmalarında kazı makinesi kullandığını hatırlatması üzerine Bilgin, şunları söyledi:

“Bu sarsıntının en şiddetli kısmı moloz kaldırma kısmı. Şimdi ilk 3 gün telefonların yoğunluğundan dolayı molozları toplamada da sıkıntı yaşadık. Bazı makine operatörlerini bulamadığımız için ben de servise götürdüm. ekskavatöre binip enkazın kaldırılmasına eşlik ettik.Bu çok değerli.Çünkü orada bir vatandaşı kurtarmak ve hayatını garantiye almak bizim için çok değerliydi.Buradaki herkesle bu işbirliğini kullandığımız için biz de bu tür çalışmalar yaptık. çünkü bu makineyle daha önce deneyimim vardı.”

Yaşanan felaketin normal olmadığını belirten Bilgin, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, Türkiye Cumhuriyeti halkına söylüyorum. Bunu atlatacağız ama ülkenin büyümesine çok daha hızlı ivme kazandıracağız.” . Aksi takdirde bu süreçte çok büyük maliyetlere katlanmak zorunda kalacağız.” dedi.

Bu depremin unutulmaması için ilçeye müze yapılacağını kaydeden Bilgin, “Burada deprem müze alanı oluşturuyoruz. Bu, insanımızın geçmişle gelecek arasında köprü kurması adına değerli bir bahis. .” terimini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu