Haber

Hem Urumçi hem de Kudüs’ümüz! Mahmud Abbas’a tepkiler

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in özel davetlisi olarak 13 Haziran’da gittiği Pekin’de Xi Jinping ve kurmaylarıyla özel görüşmeler yaptı. Abbas, 15 Haziran 2023’te yaptığı açıklamada, “Çin ve Filistin yakın dosttur. Bugün Çin ile Filistin arasında stratejik işbirliği ilişkilerinin resmi olarak kurulduğunu duyuruyorum” ifadelerini kullanmıştı. Dış basında yer alan bilgilere göre yaptığı konuşmada Çin’in “Tek Çin” politikasını desteklediklerini vurgulayan Abbas, Uygur sorununa ilişkin şunları söyledi:

BAHÇELİ’DEN MAHMUD ABBAS’A TEPKİ

Mahmud Abbas’ın sözleri yoğun tepkiyle karşılanırken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de konuyla ilgili açıklama yaptı. İsrail işgaline karşı yıllardır Türkiye’nin yanında yer alan Filistin’in bu işkenceleri haklı çıkardığını eleştiren Bahçeli, şunları kaydetti: “Mahmut Abbas bunları vicdan azabı çekmeden söyledi. Biz onları destekledikçe bu zihniyet Türk milletinin önünü tıkadı. Mahmud Abbas’ın teröre dair bildikleri de ortaya çıktı. Bizler her zaman mazlum Filistinlilerin yanında olduk. Hiçbir şey söylemeden Filistin davasını savurduk ve tarafımızı netleştirdik. Sayın Abbas, size sesleniyorum. Uygur Türklerine terörist demek haksızlıktır, günahtır, cinayettir, rezilliktir, kötülüktür. Türk milletine telafisi olmayan bir saygısızlıktır.”söz konusu.

FİLİSTİN KAYNAKLARI AÇIKLAMAYI REDDEDER

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Çin’deki Uygur Türklerine yönelik kaydedilen sözleri vicdanları yaralarken, söz konusu sözlerin Arap medyasında yer almaması da dikkat çekti. Filistinli kaynaklar ise Abbas’ın Çin’deki Uygur Türkleri aleyhine bir şey söylemediğini savundu. Bahse ilişkin olarak Mahmud Abbas’ın irtibat bürosundan açıklama bekleniyor.

KAYNAK: HABER7

saricakaya-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu