Ekonomi

İngiltere Merkez Bankası’ndan HSBC’ye 57,4 milyon sterlin ceza

İngiltere Merkez Bankası, müşteri mevduatlarını korumada kusurlu bulunduğu gerekçesiyle HSBC’ye 57,4 milyon £ para cezası verdi. Düzenleyici Otorite (PRA), yaptığı açıklamada HSBC’nin Birleşik Krallık Finansal Hizmetler Tazminat Programına (FSCS) uygun mevduatları tam olarak tespit edemediğini söyledi.

Program kapsamında müşteri mevduatları 85 bin liraya kadar korunuyor. PRA, cezanın düzenleyici kurum tarafından bugüne kadar verilen en yüksek ikinci ceza olduğunu ve durumun ciddiyetini yansıttığını söyledi. Mevduat sahiplerinin korunmasına ilişkin kurallara göre bankaların, finansal bilgilerin doğru kaydedilmesini sağlayacak sistem ve kontrollere sahip olması gerekiyor. Bu bilgi, bankanın hizmet sağlayamadığı durumlarda FSCS’nin müşterilere ödeme yapabilmesi için gereklidir.

Ancak HSBC’nin 2015-2012 yılları arasında uygun müşteri mevduatlarının yüzde 99’unu kusurlu bir şekilde, FSCS savunması için “uygunsuz” şekilde işlediği belirtildi.

PRA, HSBC’nin ayrıca sistemlerinin mevduat koruma kurallarının belirli gerekliliklerini karşıladığına dair sahte kanıtlar sunduğunu söyledi. Soruşturma boyunca bankanın iş birliği yapması ve kuralları ihlal ettiğinin erken kabul edilmesi, cezada yüzde 15 oranında indirim yapılmasını sağladı. HSBC, “tarihi sorunun” çözülmesinden memnuniyet duyduğunu söyledi. (BBC Türkçe)

sandikli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu